Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O rasismu a předsudcích trochu jinak - 2. část

     V minulém příspěvku jsem psala o svých přátelích a známých, kteří jsou lidé všech ras, původu, kultur i náboženství, a dočkala jsem se některých zajímavých reakcí od diskutujících. Nejvíce mé asi pobavilo tvrzení lidí, že jsem naivní, levicově zaměřená(!), a jak se obohacuji od jiných kultur pouze novými recepty. Dovolte mi proto, abych touto druhou částí reagovala.

     Pozornému čtenáři neuniklo, že jsem se na konci minulého článku zmínila o zákonech, kterými nyní začnu. Americké imigrační zákony umožňují přistěhovalcům požádat o azyl pouze z politických či náboženských důvodů tedy pouze pokud je člověk pronásledován vládními orgány své země za své přesvědčení, a týká se to pouze občanů pocházejících z totalitních či válčících zemí. Další skupinou jsou ti, které si místní firmy a organizace vyžádají na základě jejich znalostí a zkušeností na pozice, na které nemohou najít Američana. To se samozřejmě týká hlavně špičkových odborníků, kteří jsou náležitě oceněni. Další skupinou jsou ti, kteří se zaváží investovat v USA určitou finanční částku, což je, tuším, v současné době asi 1 milión dolarů. Do této skupiny by se asi mohli zařadit manželé Grossovi, ale to je samozřejmě pouze spekulace z mé strany. Další způsob získání zelené karty je samozřejmě sňatek s Američanem, nebo přímý příbuzenský vztah - rodiče, sourozenci a děti občana. V těchto případech se ale US občan a žadatel zavazuje byti "sponzorem" svých příbuzných, a musí prokázat svou finanční situaci, že manželku či bratra a tatínka uživí. Nelegální imigranti se mohou po letech legalizovat, ale musí buď platit daně nebo je doplatit zpětně.
     Nelegální pracovníci, pokud se někdy zlegalizovat chtějí, se musí snažit být nenápadní a hlavně nepřekračovat ještě jiné zákony, aby nebyli deportováni. Pracují za nízké mzdy na stavbách, farmách či udržují trávníky a problém je v tom, že v určitém množství jsou potřeba, ale nesmí jich být moc, zejména mimo sezónu. Tento problém se řeší tak, že výraznější kontroly imigračních orgánů a následné deportace se konají na konci sezóny.
     Na sociální dávky či podporu v nezamestnanosti zde nárok vzniká jen pokud jste tu legálně a splňujete další požadavky. S trochou nadsázky se dá říci, že nově příchozí imigrant si udělá řidičák třeba v ruštině, chodí do kurzu angličtiny a jako první práci řídí taxík v New Yorku či Miami. V každém případě nemůže čekat, že ho budou živit daňoví poplatníci. Podpora se vyplácí jen na dobu určitou, pokud splníte podmínky, a pokud máte děti, dostanete sociální dávky formou potravinových lístků či přímo potravin. Jelikož jsem z těchto podpor nikdy žádnou nevyužila, neznám podrobnosti, ale vím, že většině lidí se vyplatí pracovat i za cenu stěhování, dojíždění, zvyšování kvalifikace či několika zaměstnání na částečný úvazek.
     Zákony jsou v USA mnohem přísnější a tresty vysoké, takže se je vyplatí dodržovat. Občas se může zdát, že jsou příliš přísné nebo nedávají úplně smysl, ale dokonalý systém asi existuje těžko. V každém případě si poškozený nepřipadá jako blbec, neboť zde násilník od soudu s podmínkou neodejde.
     A nyní se dostávám zpátky k mým přátelům a známým. Jsou to skvělí lidé, i když ne každý žije přesně podle našeho stylu. Někteří jsou bohatí a někteří chudší, někteří jsou pořádní a někteří bordeláři. Někteří pracují osm a půl hodiny denně, pět dní v týdnu, někteří pracují dvojnásobek a někteří sotva polovinu. Je to jejich život, a mně to může být jedno, protože mně tím nijak nevykořisťují. Samozřejmě, že USA nejsou ideální. Jsou tu ghetta a žije zde chudina, ale každý má možnost a příležitost si své postavení zlepšit. Místní univerzita byla původně pouze černošská, dnes je plná bílých, černých i studentů z celého světa. Místní továrny jsou plné černých dělníků, kteří si vydělají od tří do pěti tisíc dolarů měsíčně, a žijí si slušně, určitě o moc lépe něž na nějakých dávkách.
     Domnívám se, že záleží na vládě a jejích zákonech, aby podporovala ty, co pracují a chtějí se vzdělávat, aby znepříjemnila život parazitům a aby trestala zločince tak, aby se jim vyplatilo dodržovat zákony. Většina z nás chce mít právo na slušný život, ve slušném prostředí s nízkou kriminalitou, ale to nám žádné socialistické zřízení nedá, právě naopak. Vysoké daně i dávky seberou průměrnému občanovi snahu i zájem, a ti schopnější to vzdají nebo i emigrují. A to je pro naši zemi ta největší ztráta. Obávám se jen, že pokud si každá země nebude vyváženě bránit zájmy slušné většiny, nevyhne se v budoucnosti krvavému či přinejmenším bolestnému konfliktu. V Americe se říká: "Běžte se zeptat Indiánů, co si myslí o nekontrolované imigraci.."
     Závěrem snad jen pro ty, co mně říkají, jak jsem naivní. V USA žiji 15 let, většinou ve velkých městech Kansas City, Missouri a Fort Lauderdale, Florida. Vystudovala jsem mezinárodní ekonomii a v současné době pracuji na získání titulu MBA. Jsem zaměstnaná u nadnárodní firmy jako ekonom, a zabývám se i poradenstvím. Dříve jsem pracovala několik let v reklamě, ale živila jsem se i hlídáním dětí či jako servírka, zejména v době mého studia. Jsem podruhé vdaná, za profesora přírodních věd, doma mám dvě děti, dvě studují na univerzitách a dvě jsem adoptovala, dnes jsou již dospělí a mají vlastní rodiny. V minulosti jsem žila v chudší čtvrti i mezi milionáři, po rozvodu jsem s dětmi dokonce pobývala pár měsíců u kamarádky v podnájmu. Dnes mám velký dům se zahradou a nadprůměrný příjem. Být slušným člověkem není ani slabost ani naivita, naivita si je myslet, že se dá žít šťastný život jinak než slušně. Přeji všem krásný den!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavlina OToole | úterý 27.5.2008 8:15 | karma článku: 16,89 | přečteno: 1765x
  • Další články autora

Pavlina OToole

Pan prezident asi nemá angličtinu rád

Když jsem v neděli večer zhlédla záznam z čínského studia během prezidentovy návštěvy a pak si poslechla i záznam Hovorů z Lán, poléval mě místy studený pot z jeho výslovnosti, z nesrozumitelného povídání, ale zejména pak při jeho svérázném překladu z angličtiny do mateřského jazyka. Ráda bych mu nejen vysvětlila, v čem dělá chyby a v čem se mýlí, ale navrhla bych mu i rozumné řešení.

4.11.2014 v 2:36 | Karma: 48,84 | Přečteno: 90952x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Asi tomu rasismu špatně rozumím...

28. srpna uplyne padesát a jeden rok ode dne, kdy Martin Luther King Jr. přednesl ve Washingtonu svůj projev, který je znám pod názvem „Mám sen“. Jedna věta v jeho projevu mi utkvěla v hlavě obzvlášť výrazně: „Mám sen, že jednou budou mé čtyři děti žít v zemi, kde budou souzeny ne podle barvy jejich kůže, ale podle jejich charakteru.“ Přiznám se, že mám tu větu moc ráda a že s ní naprosto souhlasím. Každý z nás by měl být posuzován dle našich skutků a ne dle příslušenství k nějaké skupině, která je nám navíc dána geneticky.

27.8.2014 v 2:32 | Karma: 38,74 | Přečteno: 3910x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Potravinové lístky aneb sociální dávky v USA

Kolega Roman Šebl včera uveřejnil svůj blog s názvem „47,6 miliónů Američanů pobírá potravinové lístky“, který mě svým tématem zaujal. Přiznám se, že mě ale nemile překvapily základní neznalosti autora k tématu, o kterém s takovým zápalem píše. Vzhledem k tomu, že jsem v českém tisku zaznamenala nejeden článek či blog na téma "Food Stamps", a prakticky vždy se jednalo o velmi zjednodušené a jednostranné informace, ráda bych českým čtenářům přiblížila, co to jsou potravinové lístky, k čemu slouží, kdo je od státu dostává a jak jsou zneužívány.

20.2.2014 v 3:29 | Karma: 34,24 | Přečteno: 6228x | Diskuse| Ekonomika

Pavlina OToole

Ze zákulisí voleb na prvním stupni ZŠ

Náš Kevin se rozhodl, že se stane prezidentem, když mu byly tři roky. Nastoupil totiž právě do školky, ve které se kromě s novými kamarády, školním řádem a nepříliš oblíbenou ústavní stravou seznámil i s úlomky americké historie. Největší dojem na něj udělal první americký prezident, George Washington, a malý Kevin se stal nejen jeho velikým obdivovatelem, ale vzal si také do hlavy, že bude i jeho úspěšným následovníkem.

23.10.2013 v 15:20 | Karma: 18,34 | Přečteno: 1108x | Diskuse| Politika

Pavlina OToole

Křik týraného člověka

Paní Irena Fuchsová napsala blog s názvem „Týrané ženy, týraní muži – musíte křičet!“, ve kterém popisuje situaci, které byla svědkem. Viděla na vlastní oči fyzické napadení ženy jejím manželem, a nyní doufá, že se jí žena ozve a ona jí poradí. Poradí jí jednu věc, že musí křičet.

4.2.2013 v 2:05 | Karma: 35,26 | Přečteno: 3878x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

V Rusku zatkli kvůli podvodu bývalého generála. V minulosti kritizoval vedení

21. května 2024  21:50

V Rusku zatkli a umístili do vazby bývalého velitele 58. armády Ivana Popova, který je podezřelý z...

Přívalové lijáky zvedají hladiny řek na západě. Déšť zalil železniční přejezdy

21. května 2024  21:17

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal protipovodňovou výstrahu. Týká se vodních toků, které...

Pavel si vyzkoušel letecký simulátor, hokejistům s posilami předpovídá úspěch

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  20:54

Za přísnějších bezpečnostních opatření začal v úterý prezident Petr Pavel se svou chotí Evou...

Fiala mluvil s Netanjahuem, členové vlády mluví o zatykači z Haagu opatrně

21. května 2024  18:53,  aktualizováno  20:41

Premiér Petr Fiala si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. O zatykač na něj,...

  • Počet článků 64
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5739x
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...

Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...


geovisite