Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Říjnová revoluce na Wall Street

15. 10. 2011 9:22:40
Dle polského listu Gazeta Wyborcza se bývalý polský prezident a bývalý vůdce odborového hnutí Lech Walesa chystá přijet podpořit demonstranty na Wall Street, informoval ve čtvrtek Idnes.cz. Walesa vyzval i prezidenta Obamu, aby se k němu připojil. Mimo jiné také prohlásil, že kapitalismus musí padnout. Pan Walesa evidentně vůbec netuší, že proti kapitalismu jako systému demonstrace určené nejsou, a že by bylo podivné, kdyby prezident Obama jeho výzvu přijal a šel demonstrovat sám proti sobě.

Vzhledem k tomu, že situace kolem demonstrací je i po čtvrtém týdnu trvání těžko přehledná, podívejme se na její vývoj od začátku, abychom lépe porozumněli, co se nejen v New Yorku děje, jak se protesty formují a kam směřují.

V době okurkové sezóny pár lidí z kanadské skupiny aktivistů Adbusters dostalo nápad, že když se demonstruje v různých částech světa, proč ne v Americe? Uveřejnili proto výzvu, které se minulý měsíc zpočátku chytilo pár hippies, hrstka socialistů a několik nadšenců, a vydali se na Wall Street protestovat. Různorodá skupinka podivných individuí si ale zpočátku příliš zájmu ani sympatií médií či obyvatelstva nezískala.

CNN začalo po týdnu vysílat první reportáže, které ale působily na diváky spíše rozpačitým dojmem. Hrstka mladých lidí, která troufale tvrdila, že zastupuje 99% obyvatelstva (jako protiklad k 1% milionářů), nedokázala prezentovat žádný konkrétní důvod, proč a proti komu vlastně protestuje. Kdo byli první mluvčí protestujících do světových médií? Jeden programátor, který dal výpověď u firmy a přijel protestovat až z Kalifornie, že je vysoká nezaměstnanost. Rozjařený mladík, který požadoval zlegalizování marihuany a kondomy zdarma. Blonďatá Indiánka z kmene Apačů, která by chtěla v Americe zavést komunismus.

Hnutí se ale přesto začalo pomalu rozrůstat, a jedni z prvních, kdo přišli mládež na Wall Street podpořit, byli zástupci různých odborových orgnizací. Začaly se pořádat sbírky pro demonstranty, a připojilo se více mladých lidí, zejména z řad nezaměstnaných. Demonstranti se usadili v Zuccotti parku, a pokračovali v takové neoficiální párty. Hraní na hudební nástroje, tanec, pizza a velmi různorodé nápisy se staly pro hnutí symbolické.

Zajímavostí jistě je, že z počátečního financování protestů byl obviněn miliardář maďarského původu, George Soros, který v posledních letech věnoval nejméně 3.5 miliónů dolarů na dobročinné účely organizaci Tides Center, která pak darovala částku 26,000 dolarů právě protikapitalistickým aktivistům z Adbusters. Soros i Adbusters toto spojení popírají, a i když vyjádřili demonstrantům sympatie, dále se v protestech dle vlastních slov neangažují. Tide Center se k nařčení odmítlo vyjádřit.

Kdo se ale hned zpočátku angažoval, byl například filmový producent a sociální kritik Michael Moore nebo herečka Roseanne Barr, která dokonce v jednom televizním projevu projevila touhu stínat hlavy finančníků gilotinou. Michael Moore, sám multi-milionář, se pro změnu přidal k průvodu, který obcházel po New Yorku různá sídla milionářů, aby před nimi protestoval. Při své vrozené skromnosti jaksi ale zapomněl protestovat před svým vlastním bytem v Manhattanu, oceněným na více jak milión dolarů.

Demonstrace ale i nadále pokračují, rozšířily se do dalších měst a posléze i dalších zemí. Složení protestujících se postupně také změnilo, najdeme zde lidi všech věkových skupin, ras i politického zaměření, včetně anarchistů, liberálů i konzervativců.

Vzhledem k tomu, že média stále dostávala velmi rozdílné informace, CNN pořádala tento týden průzkum, a ptala se, proti čemu vlastně účastníci demonstrují. 46% dotázaných odpovědělo, že proti korupci, 20% proti beztrestnosti finančníků na Wall Street, 19% proti vykoupení bank, 18% proti chamtivosti korporací, 16% proti nedostatku pracovních míst, 15% proti nízkým daním pro bohaté, 13% proti rostoucím ekonomickým rozdílům ve společnosti, 12% proti reformě zdravotnictví a 11% proti úniku pracovních míst do Asie.

New York Magazine se protestujících zeptal na kapitalismus. Dle odpovědí 46% věří, že kapitalismus není špatný, ale potřebuje regulace, 37% si naopak myslí, že kapitalismus nemůže být zachráněn, protože není morální. Na odpovědích je tedy jasně vidět, že socialisté svou počáteční většinu zastoupení rychle ztratili.

Když se New York Magazine zeptal demonstrantů na prezidenta Obamu, odpověděli takto: 40% dotázaných mu věřilo, ale zklamal je, 27% dotázaných mu nikdy nevěřilo, 22% si myslí, že dělá, co může a pouhé 1% se domnívá, že odvádí dobrou práci. Výsledky těchto anket zřejmě zůstaly Lechu Walesovi utajené, jinak by ho snad ani nemohlo napadnout Obamu na demonstraci pozvat...

Wall Street Journal zároveň uveřejnil i výsledky další ankety, tentokrát mezi obyvateli USA. 37% dotazovaných demonstranty spíše podporuje, 18% je spíše proti, zbytek neví. Odpovědi ukazují, že téměř polovina dotazovaných si stále není jistá, proti čemu a kdo demonstruje, což se shoduje i s podobnou anketou pořádanou tento týden CNN.

Prezident Obama reagoval již před pár týdny, kdy prohlásil, že s lidmi na Wall Street soucíti. Přidali se k němu i další Demokraté, kteří rovněž chápali rozhořčení lidu. Republikáni zpočátku protesty odsoudili, a často i velice nevybíravými slovy. Jenže během uplynulých týdnů se situace začala měnit, a s ní i názory politiků. Když Republikáni zjistili, že protestují i lidé konzervativního zaměření, včetně některých účastníků Tea Party a že zloba davu není zaměřena hlavně na finančníky a kapitalismus ale na korupci, začali nejen pro demonstranty projevovat více pochopení, ale začali je i posílat před Bílý dům. Prezident Obama naopak prohlásil na protesty proti finančníkům, že nelze nikoho právně stíhat, protože i když se mnozí zachovali nemorálně, trestný čin nikdo nespáchal. Někteří republikáni, včetně možných prezidentských kandidátů, se ozvali s vysvětlením, že není možné postihnout banky za to, že se podřídili příkazům z Washingtonu a sociálnímu programu od bývalého prezidenta Clintona.

Demonstrace přinesly i problémy, zejména pro místní obyvatele a samotné demonstranty. Lidé z okolí si stěžují na hluk, nepořádek i zápach. Dočasní obyvatelé Zuccotti parku ho byli donuceni pod hrozbou vyhoštění uklidit. V některých městech se zase demonstranti začali chovat agresivně, a desítky lidí už bylo zatčeno.

Celá situace se ale i nadále vyvíjí. Od prvních pár hippie se jen během několika týdnů výrazně změnila, a nikdo se neodváží předpovědět, jak se bude vyvíjet dál, natož jak to všechno dopadne. Je možné, že vše skončí s příchodem prvních mrazíků. Je ale stejně tak možné, že se malá jiskřička, kterou zažehlo pár aktivistů v sousední Kanadě, rozhoří v ohromný požár, který se jen tak nezastaví, protože začal ve chvíli, kdy je většina obyvatel USA plná rozčarování a hněvu.

Pokud byl Bush jako americký prezident neschopný, Demokrat Obama ho celkem bez problémů překonal. Svým stimulačními programy významně prohloubil zadlužení země a vytvoření nových pracovních míst bylo směšně nízké. Tolik slibovaná pracovní místa ze „zelené energie“ se odstěhovala do Číny. Korupce a výhody pro různé zájmové skupiny se jen zhoršily a prohloubily. A zdravotní reforma? Ta jen způsobila, že firmy z obav, aby nemusely platit vysoké zdravotní pojištění pro zaměstnance, nové lidi nabírají jen velmi pomalu a opatrně. Důsledek je ještě více obyvatel nejen bez pojištění, ale i bez práce.

Mnoho lidí na Wall Street ale i v ulicích jiných měst vědí, že změna je skutečně potřeba. Tentokrát ale skutečná změna, jen většina lidí neví, jak jí docílit, ale je to asi úplně jiná změna, než jakou si představuje pan Walesa. Myšlenky se formují, debatuje se, protestuje se, poukazuje se na problémy, protože všichni jsme unaveni z toho hybridu kapitalismu a socialismu, který nám padá na hlavu. Hnutí z Wall Street chce oslovit lidi po celém světě a pobídnout i je k podobným demonstracím, v některých zemích již začínají.

A takto funguje demokracie. Proti čemu byste šli protestovat vy?

Hezký víkend přeje

Pavlina O ́Toole

Autor: Pavlina O'Toole | sobota 15.10.2011 9:22 | karma článku: 19.03 | přečteno: 1362x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 29.07 | Přečteno: 654 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 632 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 2490 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5692
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...


Čas Robinsonů

A Time to Cast Off


...
geovisite
geovisite


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.