Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zprávy o stříhání vousů, ale o otázce rasismu ani muk!

11. 10. 2011 6:01:21
“Nevěřím, že rasismus někoho drží v této zemi zpátky. Větší pravda je, že je drží zpátky výmluvy na rasismus.” Herman Cain – volná citace

Že nevíte, proč a o čem pan Herman Cain mluví? A že už vůbec nemáte tušení, kdo to Herman Cain vlastně je? A to se ještě vážně divíte?

České servery začínají být čím dál více pověstné svou zajímavou skladbou zpráv, konkrétně těch ze zahraničí, a ještě konkrétněji se to týká zpráv o USA. Zatímco jste si mohli včera přečíst ve zprávách z Ameriky o zaklíněném kočárku nebo o tom, jak tu někdo přepadává Amiše a stříhá jim vousy, o podstatných událostech média často mlčí. A když už něco napíší, jako například článek o možném republikánském kandidátovi na prezidenta Mittovi Romneym, je to naprostá katastrofa – nejen že překladatel zaměnil slovo “lead” - vést za slovo “rule” - vládnout a neví, že slovo “leader” se v americké angličtině běžně používá ve významu “vedoucí osoba státu” místo zbytečného rozjímání, jestli je důležitější osoba v nějaké zemi prezident nebo premiér, ale titulní věta je navíc dokonale vytržena z kontextu. A tak nám vznikl další novinářský nesmysl, na který se úspěšně chytil i jeden ze zdejších blogerů, a přirovnal chudáka Romneyho k Hitlerovi.

Má tedy Romney opravdu něco společného s Hitlerem? Řekla bych, že ani náhodou. Nespoléhám ovšem jen na svůj vlastní úsudek, Mitt Romney navíc ani není mým favoritem jako kandidát na příštího prezidenta a tudíž jeho projevy vyloženě nesleduji, ale pro jistotu jsem prolétla všechen dostupný tisk a televizní stanice, abych tu nepsala nesmysly pro změnu já. Romneyho projev nechal vlažným a bez povšimnutí všechny dotyčné bez rozdílu. V situaci, kdy jsou vycházející hvězdy republikánské prezidentské kampaně pod lupou 24 hodin denně a o každé jen trošku kotraverzní větě se v médiích vedou dlouhé debaty a analýzy a hledají se různé skryté významy jak od demokratů, tak kolegů republikánů, se dá celkem s jistotou dojít k závěru, že česká novinářská kachna opět hlasitě zakvákala.

O tom, jaké nesmysly vytváří čeští novináři, jsem psala ale už minule, dnes bych se ráda věnovala tomu, o čem naopak nepíší. Pokud vás zajímá něco více o kampani Mitta Romneyho, má podrobně vypracovaný plán na záchranu ekonomiky, a hesla jeho kampaně jsou mimo jiné “Víra v Ameriku” a “Soustředění se na pracovní místa”: Kontraverzní prohlášení přišlo naopak na Romneyho adresu od příznivců jeho oponenta Ricka Perryho, kteří prohlásili Mormony za sektu a ne křesťanství, čímž naráželi jak na Romneyho mormonskou víru, tak na silnou křesťanskou základnu republikánských voličů. Tento tah se ale Perrymu moc nepovedl a stál ho podle průzkumů pěkných pár procent hlasů, které převážně získal právě další možný kandidát, Herman Cain.

Pan Herman Cain je momentálně na překotném vzestupu a jeho popularita se šíří rychlostí blesku. I když zatím není vůbec jisté, jak daleko to se svou kampaní dotáhne, je natolik zajímavou postavou z řad republikánů, že je načase ho blíže představit.

Herman Cain se narodil v roce 1945 v Memphisu ve státě Tennessee v chudé rodině šoféra a uklízečky, ale Cain sám dodává, že jeho dětství bylo šťastné. V té době již rodina žila v Atlantě ve státě Georgia. Maminka mu říkala, že úspěch v životě nezačíná materiálním bohatstvím, ale duševními hodnotami. Oba rodiče těžce pracovali, aby si koupili vlatní dům a nechali své dva syny vystudovat, což se jim také splnilo. Cain získal bakalářský diplom v oboru matematiky a magisterský v oboru výpočetní techniky.

Zpočátku pracoval pro US Navy, ale později přešel jako analytik do firem jako jsou Coca Cola a Pilsbury. Díky svým matematickým a analytickým schopnostem dokázal pozvednout v té době upadající celonárodní řetězce rychlého občerstvení Buger King a Godfatherś Pizza. Později se vypracoval do pozice předsedy představenstva Federální reservní banky v Kansas City, kde tuto pozici opustil v roce 1996 a začal se aktivně věnovat politice.

Cain se poprvé zapsal veřejnosti do paměti, když se v 90. letech na městském setkání s Billem Clintonem postavil proti Clintonově plánu převést větší odpovědnost za zdravotní pojištění zaměstnanců na zaměstnavatele, často drobné podnikatele. Cain namítl, že při takovém navýšení nákladů přijde zbytečně mnoho lidí o práci. Clinton ho ujistil, že pro malé firmy budou k dispozici dotace, ale Cain se nedal:

Upřímně, vaše výpočty nejsou správné. V konkurenčním prostředí to takto nefunguje.”

V současné době zabodoval jako překvapivý favorit z Jihu a zároveň s mandátem republikánů, neboť jeden velký stereotyp nám tvrdí, že jižanští republikáni jsou ti největší rasisti. Jako stoprocentní černoch z Jihu Cain bourá jeden předsudek za druhým. Nebylo by to zajímavé, kdyby právě on porazil Obamu v nadcházejících prezidentských volbách, a k vítězství by mu pomohly jak hlasy “rasistických Jižanů”, tak hlasy černošských voličů, kteří jinak tradičně volí demokraty?

Tato situace nemusí být daleko od skutečnosti. V mnohých průzkumech je Cain v nominaci na solidním druhém místě, v jiných naopak vede. Mnoho republikánských voličů ho na Jihu skutečně podporuje, protože je opravdu pravicový, inspiruje a navíc má zkušenosti jako úspěšný podnikatel a nabízí ekonomický plán, kterému lidé rozumí. Cainův plán, který mimo jiné zahrnuje daňovou zkratku 999 je určitě zajímavý, a zamotal s ním hlavu ekonomům i politikům nalevo i napravo. Forma blogu mi bohužel nedovoluje jít zde do podrobností, ale možná by to bylo zajímavé téma na jeden z dalších příspěvků.

Herman Cain si získal sympatie i odpor veřejnosti, když komentoval protesty na Wall Street: “Ať přestanou kňourat. Pokud nejsou bohatí, je to jejich vina. A pokud nemají práci, měli by protestovat ve Washingtonu.”

Mnohem větší rozruch ale způsobil svým prohlášením, že černochům v Americe byly vymyty mozky tvrzením, že demokraté jsou jejich jediní správní zástupci. Po jeho projevech za ním chodí černošští posluchači a šeptem mu vyjadřují své sympatie. Když se jich zeptá, proč šeptají, tak mu odpoví, že se bojí reakcí ostatních černochů, kteří by nesli podporu republikána, i když černocha, s velkou nelibostí.

V této souvislosti Cain zdůraznil, že zná mnoho černochů, kteří to v životě někam dotáhli, a žádný z nich si nestěžuje na rasismus.

Nevěřím, že rasismus někoho drží v této zemi zpátky. Větší pravda je, že je drží zpátky výmluvy na rasismus.”

Levicoví aktivisté ovšem tuto jednoduchou pravdu nechtějí slyšet, a s vervou se proti Cainovi vyslovují. Zábavné bylo sledovat v pondělí na CNN dva doktory, kteří se zabývají statistikami chudoby, a kteří ze sebe dokázali pouze vypravit, že statistiky hovoří jasně: nezaměstnanost mezi černochy je dvojnásobná oproti bělochům (což Cain samozřejmě nepopírá) a tudíž rasismus existuje. Jejich obhajoba vlastní práce ale postrádala to nejdůležitější, tedy vysvětlení, jak z výsledků dokázali vyčíst příčinu. Korunu všemu nasadili ve chvíli, kdy vyčetli reportérce, že CNN Caina ještě podporuje a o jeho slovech veřejnost informuje! Sympatická moderátorka ale zůstala v pohodě, a upozornila milé doktůrky, že ani Obama si v projevech k černým voličům nebere servítky. Naštvaní příjemci grantů na své rasové výzkumy dokázali jen odvětit, že Cainovy řeči jsou rasistické a Obama je arogantní...

Není toto snad důležitá zpráva, když oba reprezentanti obou hlavních politických směrů, navíc oba patřící k menšině, svorně poukazují - jeden otevřeněji než druhý , že rasismus jako takový je dnes daleko menší problém než jeho zneužívání, a výmluvy na něj mohou mít pro společnost podobný katastrofický následek jako rasismus skutečný?

Herman Cain má před sebou ještě hodně dlouhou cestu a určitě mnoho překážek s nejistým výsledkem, ale on to určitě v pohodě zvládne, jako když mu před pěti lety našli rakovinu tlustého střeva s metastázami do jater ve stadiu čtvrtého dtupně, a vida, vyléčil se a dnes žádnou rakovinu nemá. Samozřejmě, že nevím, jestli ho ta cesta dovede až do Bílého domu, ale to možná není v tuto chvíli podstatné. Všichni dobře víme, že cesta často bývá daleko důležitější než samotný cíl.

A to je pro dnes vše o tom, co se v Americe skutečně děje, tedy kromě těch oholených vousů a zaklíněného kočárku.

Přeji všem krásný den,

Pavlína O ́Toole

Autor: Pavlina O'Toole | úterý 11.10.2011 6:01 | karma článku: 28.31 | přečteno: 2048x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 654 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 632 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 1177 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 2490 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5692
Mám ráda děti, lidi, zvířata, přírodu a život, i když možná ne přesně v tomto pořadí. Snažím se dívat na sebe i svět kolem s úsměvem a nadhledem. Dělám, co mě hrozně baví, a doufám, že mi to tak vydrží.
...


Čas Robinsonů

A Time to Cast Off


...
geovisite
geovisite


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.